فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
معظم له در همايش كتاب سال حوزه: در پايان‌نامه‌ها به آثاری که مربوط به قرآن است پرداخته شود.
آیت الله العظمی سبحانی خواستار ورود طلاب به تحقیق پیرامون رابطه مقسم و مقسم الیه در سوره قلم و نوشتن پایان نامه و رساله هایی در این زمینه شدند.

آيت الله العظمي سبحاني در اختتامیه بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه که در سالن اجتماعات مدرسه دارالشفاء برگزار شد، با اشاره به آیاتی از سوره قلم اظهار داشتند: در قرآن ۳۹ قسم یاد شده است که در این  آیه به عظمت قلم و آنچه می نویسند قسم یاد شده است و در آیه دوم نیز به نعمت اشاره شده است که این نعمت نبوت است که نمی تواند با جنون جمع شود بلکه به انسان های والا افاضه می شود و لذا به پیامبر اکرم می فرماید: «این نعمت نبوت به شما داده شده که نشان می دهد تو دارای جنون نیستی.»

ایشان افزودند: این ۱۷ تمدن که به وجود آمده همه در سایه قلم است که حقایق را از نسل قبلی به بعدی می رساند و قلمی که قرآن را نوشته با این نبوت که به عنوان نعمت یاد شده ارتباط دارد.
آیت الله سبحانی با اشاره به لفظ «مایسطرون» و قسمی که به آن داده شده است گفت: قلم های امروزه فضای مجازی سعادت زا هستند و سبب سعادت نمی شوند پس هرآنچه نوشته می شود سعادت آقرین نیست.

معظم له ادامه داد: در طول زمان مسلمانان توانستند در همه عرصه ها همچون ادب، نقد، صرف، بیان و لغت و هیئت ، ریاضیات کار کنند و اصول و کتاب های آنان در اختیار است و در علوم انسانی و غیر انسانی بسیار کار کردند ائمه نیز به این مسائل اهمیت می دادند و در ۲۵۰ سال عصر ائمه ۱۰ هزار کتاب اصحاب ائمه ما نوشتند اما بعد از آنکه مسیحیت بیدار شد کتب را از شرق به غرب بردند و به رم می فرستادند و حتی نسخ خطی ما در آنجاست، ما باید نسبت به کتب و نسخ ارزش قائل باشیم تا از بین نرود.

ایشان تاکید کردند: ما باید به تقریر روی آورده و مقدمات چاپ را فراهم کنیم بخصوص کتاب ها و مقالاتی که می تواند گره ای را باز کند.
آیت الله سبحانی ادامه دادند: آثار شیعه را متاسفانه دشمنان از بین بردند و در قرون و جنگ ها به آتش کشیدند به گونه ای که امروزه بعضی از نسخ شیعه در هند است که باید آنان را جمع آوری کنیم.

آيت الله سبحاني گفتند: باید پایان نامه های شفاف چاپ شود و روی آنها سرمایه گذاری شود بویژه باید به آثاری که مربوط به قرآن است پرداخته شود.
استاد فقه و اصول حوزه علمیه قم بیان داشتند: در فضای مجازی کتابی به نام قلم سهی آمده است که چون اینترنت ما از غرب است آنان به راحتی هرچه می خواهند به شیعه وارد می کنند درعین حال دشمن همیشه مایه تکامل است و حرکات دشمن باعث حرکت ما می شود.
ایشان در پایان با اشاره به تجلیل حوزه از خدمات علمی آیت الله خرازی گفتند: ایشان علما و عملا برای ما الگو هستند و رفتار و گفتار و تعلیم ایشان برای ما درس است و از نظر علم و قام برای ما اسوه است.